W dniach od 8 do 15 czerwca uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Wodzisławiu Śl gościli na Ukrainie w ramach projektu pt „Otwórz oczy na sąsiada, poznaj jego zwyczaje i tradycje”, współfinansowanym przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Szkołą partnerską jest Stryjska Szkoła Ogólnokształcąca nr 7 w Stryju, do której uczęszczają dzieci w wieku od 6 do 18 lat.
Projekt zakładał poznanie sztuki, kultury, tradycji i języka zaprzyjaźnionych narodów. Cele zostały zrealizowane podczas wycieczek np. do  Lwowa  i na cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie oddali hołd poległym,  Morszyna czy Jeremczy. Historia Ukrainy została przybliżona młodzieży między innymi podczas  zwiedzania zamku w Olesku.
Integracja młodzieży następowała dzięki wspólnym spacerom, dyskotekom, zajęciom sportowym i warsztatom, na których dzieci miały okazję poznać podstawowe zwroty języka sąsiada.
Pobyt przebiegał w bardzo miłej i przyjacielskiej atmosferze co sprzyjało zawiązaniu wielu przyjaźni i znajomości, które z pewnością będą kontynuowane. Szczere przyjęcie przez gospodarzy sprawiło, że wizytę na Ukrainie będziemy miło i długo wspominać.
Informację przygotowała
Małgorzata Szkopek