Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6

w Wodzisławiu Śląskim - Kokoszycach

Konsumenckie ABC w klasie pierwszej

ZAJĘCIA EDUKACJI KONSUMENCKIEJ W KLASIE  PIERWSZEJ

Nasz wychowawczyni H.Elias na początku października 2008 r zaproponowała nam i naszym rodzicom udział w ogólnopolskim konkursie "Czy wiesz co kupujesz?

Na początek otrzymaliśmy komiks "Kupuję z Maxem". W szkole przeglądaliśmy go, a w domu wspólnie z rodzicami czytaliśmy i poznaliśmy przygody, podczas robienia zakupów, kosmity Maxa.

Później każdy z nas otrzymał Karty Pracy, które chętnie wypełnialiśmy podczas zajęć w szkole lub w domu wspólnie z rodzicami.

Zajęcia z edukacji konsumenckiej rozpoczęły się od urządzenia naszego klasowego sklepiku.  Najpierw znosiliśmy towar, potem układaliśmy go na półkach aż wreszcie nastąpiło otwarcie sklepu wielobranżowego

"U Pierwszaków".

Najwięcej radości sprawiła nam zabawa w sklep. Pełniliśmy role ekspedientów, kasjerów oraz klientów- nie zawsze zadowolonych ze zrobionych zakupów.

Nauczyliśmy się zwracać wadliwy towar oraz zrozumieliśmy potrzebę zabierania paragonów.

W czasie tej zabawy dowiedzieliśmy się, że my też możemy chronić przyrodę robiąc zakupy. Nie chcemy już foliowych, jednorazowych reklamówek! Pakujemy zakupy do toreb materiałowych, papierowych lub wiklinowych koszyków.

Dzięki uczestnictwu w zajęciach edukacji konsumenckiej wiemy, co znaczą znaczki na opakowaniach produktów.

Wiele śmiechu było na zajęciach, na których sami zachęcaliśmy do kupna towaru. Przygotowaliśmy zabawne reklamy mleka, jogurtu, pasty do zębów, szamponu do włosów oraz mydła. Wiemy już, że reklama kusi do kupna

i nie zawsze trzeba jej wierzyć i ulegać.

Byliśmy również w sklepie. Podzieliliśmy się na grupy i wykonywaliśmy swoje zadania.

Grupa dziewcząt/ Ola, Patrycja, Nicolla, Aga i Magda/ samodzielnie kupiła czekoladę mając do dyspozycji 2 zł.

W czasie zajęć z edukacji konsumenckiej również śpiewaliśmy.

"Kim ja jestem

- wie każda z mam,
konsumentem
i prawa swoje znam."

Wiemy również to, że mając problemy z zakupionymi towarami czy usługami nie jesteśmy sami. Problemy pomaga nam rozwiązać Rzecznik Praw Konsumentów.

Otrzymaliśmy wizytówki naszego Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

W czasie zajęć dużo rysowaliśmy- listę, zakupów, wystawę sklepu, znaczki na opakowaniach.

Przyszedł czas, aby sprawdzić swoją wiedzę.Wszyscy bezbłędnie rozwiązaliśmy test. Każdy z nas otrzymał Dyplom za aktywny udział w zajęciach oraz sam zaprojektował sobie medal "Wiem co kupuję"

Na zakończenie zajęć, chcąc pokazać, że jesteśmy świadomymi konsumentami i przyjaciółmi przyrody, posegregowaliśmy "towar" z naszego sklepu i "zamknęliśmy" sklep do odwołania.:)

Uczniowie klasy I  z wychowawczynią H.Elias
Polish Czech English Italian Ukrainian

1 8.00 8.45
2 8.55 9.40
3 9.50 10.35
4 10.45 11.30
5 11.50 12.35
6 12.45 13.30
7 13.40 14.25
8 14.30 15.15
9 15.20 16.05

jadlospis

Na stronie gościmy

Odwiedza nas 90 gości oraz 0 użytkowników.

Organizacja roku

2018/ 2019
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
3 września 2018