pr-dom17 i 18 czerwca gościli w  Kokoszycach  uczniowie z partnerskiej szkoły w  czeskim Spalovie. Spotkanie było ostatnim etapem realizowanego wspólnie projektu: „Mój dom”,
Najpierw uczniowie obu szkół zaprezentowali przed licznie zgromadzoną publicznością, program artystyczny, w trakcie którego zobaczyliśmy  czeskie inscenizacje legend związanych z wodzisławską basztą, później my zaprezentowaliśmy historię powstania miejsca pielgrzymkowego w Spalovie, z czasów wojny trzydziestoletniej.
Po południu wszyscy uczestnicy projektu mieli okazję obejrzeć pracownię artysty –rzeźbiarza pana Zygmunta Łacioka, który opowiedział historię powstania rzeźby św. Wawrzyńca- patrona Wodzisławia Śląskiego. W trakcie popołudniowego spaceru dzięki uprzejmości ks. Mariusza Pacwy mieliśmy okazję zwiedzić  park wokół Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Kokoszycach. Resztę dnia zdominowały rozgrywki sportowe- w siatkówkę i unihokeja, w których prym wiedli goście z Czech.
Zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia była wspólna zabawa przy muzyce.
Drugiego dnia pobytu odbył się uroczysty apel, w trakcie którego wręczono podziękowania i pamiątki wszystkim uczestnikom projektu. Po nim uczniowie z Kokoszyc i Spalova wzięli udział w korowodzie otwierającym 41 Dni Wodzisławia Śląskiego. Była to też okazja zwiedzenia miasta. Po południu goście z Czech wrócili do domu. Bez wątpienia  nie było to ostatnie spotkanie uczniów i nauczycieli obu szkół. Wszyscy liczą na to, że
zawarte w trakcie realizacji projektu przyjaźnie przetrwają,
Nauczyciele obu placówek już planują kolejne projekty.

Henryka Elias
Justyna Porwoł