spalovW dniu 30 marca grupa uczniów z Kokoszyc pojechała z drugą wizytą do zaprzyjaźnionej placówki w Czechach. Tym razem oprócz rozgrywek sportowych uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym obie szkoły przedstawiły inscenizacje lokalnych legend swoich sąsiadów.
Uczniowie wodzisławskiej “piętnastki” zaprezentowali historię powstania lokalnego miejsca pątniczego Matki Boskiej w Skale, pod opieką pani Gabrieli Płaczko- Golowskiej, na podstawie scenariusza opracowanego przez  panią Hannę Białas. Scenografię do przedstawienia  przygotowała pani Bożena Tytko.
Natomiast my mieliśmy okazję zobaczyć czeską interpretację legend: o najeździe Tatarów na Wodzisław w XIII wieku, historię złotej kołyski na Grodzisku i opowieść o pięknej Elizie oparte na podaniach umieszczonych w książce Kazimierza Cichego: “Wodzisław Śląski- Nasze miasto”.
Występy obu zespołów były gromko oklaskiwane, a widzowie bacznie obserwowali to co działo się na scenie, gdyż po ich zakończeniu mieli za zadanie narysować ilustrację do widzianych scen. Najciekawsze pracy zostaną zaprezentowane w czasie spotkania w czerwcu oraz opublikowane w specjalnie wydanym okolicznościowym folderze.
Pobyt w szkole zakończyły rozgrywki w unihokeja i siatkówkę, po nich grupa z Polski miała okazję zwiedzić miejsce pątnicze Matki Boskiej w Skale, skąd po krótkiej modlitwie i zapaleniu zniczy udaliśmy się do domu.
J.P.