SPOTKANIE POLSKO-CZESKO-UKRAIŃSKIE

23 września w trakcie pobytu gości z Ukrainy przyjechali do nas również uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionej placówki w Spalovie, w Czechach. Chociaż zakończyliśmy realizację  projektu: "Mój dom"  to zawarte w jego trakcie przyjaźnie przetrwały. Uczniowie z niecierpliwością czekali na spotkanie z kolegami z Czech. Pod opieką pana Marka Przybysza odbyły się rozgrywki sportowe, w których gospodarze pokonali gości. Spotkanie było również okazją dla nauczyciele z Ukrainy, Polski i Czech by wymienić się poglądami i spostrzeżeniami na temat edukacji w swoich placówkach i krajach.W trakcie spotkania omówiono też plany dalszej współpracy. Popołudnie wszyscy uczestnicy spotkania spędzili w Wodzisławiu Śląskim gdzie mieli okazję zwiedzić sztolnię przy CKU, muzeum, pospacerować po rynku, wykonać pamiątkowe zdjęcia. Każdy z gości z Czech otrzymał ponad to publikację podsumowującą projekt:"Mój dom".

pr-dom17 i 18 czerwca gościli w  Kokoszycach  uczniowie z partnerskiej szkoły w  czeskim Spalovie. Spotkanie było ostatnim etapem realizowanego wspólnie projektu: „Mój dom”,
Najpierw uczniowie obu szkół zaprezentowali przed licznie zgromadzoną publicznością, program artystyczny, w trakcie którego zobaczyliśmy  czeskie inscenizacje legend związanych z wodzisławską basztą, później my zaprezentowaliśmy historię powstania miejsca pielgrzymkowego w Spalovie, z czasów wojny trzydziestoletniej.
Po południu wszyscy uczestnicy projektu mieli okazję obejrzeć pracownię artysty –rzeźbiarza pana Zygmunta Łacioka, który opowiedział historię powstania rzeźby św. Wawrzyńca- patrona Wodzisławia Śląskiego. W trakcie popołudniowego spaceru dzięki uprzejmości ks. Mariusza Pacwy mieliśmy okazję zwiedzić  park wokół Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Kokoszycach. Resztę dnia zdominowały rozgrywki sportowe- w siatkówkę i unihokeja, w których prym wiedli goście z Czech.
Zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia była wspólna zabawa przy muzyce.
Drugiego dnia pobytu odbył się uroczysty apel, w trakcie którego wręczono podziękowania i pamiątki wszystkim uczestnikom projektu. Po nim uczniowie z Kokoszyc i Spalova wzięli udział w korowodzie otwierającym 41 Dni Wodzisławia Śląskiego. Była to też okazja zwiedzenia miasta. Po południu goście z Czech wrócili do domu. Bez wątpienia  nie było to ostatnie spotkanie uczniów i nauczycieli obu szkół. Wszyscy liczą na to, że
zawarte w trakcie realizacji projektu przyjaźnie przetrwają,
Nauczyciele obu placówek już planują kolejne projekty.

Henryka Elias
Justyna Porwoł

W dniach 1 i 2 czerwca w Spalovie odbyło się przedostatnie spotkanie w ramach projektu:"Mój dom".Po zakwaterowaniu w osrodku rekreacyjnym w Mlynie Spalovskim uczniowie obu szkół zaprezentowali lokalne legendy w formie przedstawień teatralnych w Domu Ludowym w Lubomierzu. Licznie zgromadzeni goście mieli okazję  obejrzec wystawę prac plastycznych, które powstały podczas poprzedniego spotkania w Czechach. Na zakończenie spotkania otrzymalismy pamiątkowe broszury.
Wieczór uczniowie obu szkół spędzili z piosenką, gitarą co sprzyjało zacieśnieniu zawartych już przyjaźni.
Drugi dzień pobytu zdominowaly rozgrywki sportowe. Po ich zakończeniu wrócilismy do dom

spalovW dniu 30 marca grupa uczniów z Kokoszyc pojechała z drugą wizytą do zaprzyjaźnionej placówki w Czechach. Tym razem oprócz rozgrywek sportowych uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym obie szkoły przedstawiły inscenizacje lokalnych legend swoich sąsiadów.
Uczniowie wodzisławskiej “piętnastki” zaprezentowali historię powstania lokalnego miejsca pątniczego Matki Boskiej w Skale, pod opieką pani Gabrieli Płaczko- Golowskiej, na podstawie scenariusza opracowanego przez  panią Hannę Białas. Scenografię do przedstawienia  przygotowała pani Bożena Tytko.
Natomiast my mieliśmy okazję zobaczyć czeską interpretację legend: o najeździe Tatarów na Wodzisław w XIII wieku, historię złotej kołyski na Grodzisku i opowieść o pięknej Elizie oparte na podaniach umieszczonych w książce Kazimierza Cichego: “Wodzisław Śląski- Nasze miasto”.
Występy obu zespołów były gromko oklaskiwane, a widzowie bacznie obserwowali to co działo się na scenie, gdyż po ich zakończeniu mieli za zadanie narysować ilustrację do widzianych scen. Najciekawsze pracy zostaną zaprezentowane w czasie spotkania w czerwcu oraz opublikowane w specjalnie wydanym okolicznościowym folderze.
Pobyt w szkole zakończyły rozgrywki w unihokeja i siatkówkę, po nich grupa z Polski miała okazję zwiedzić miejsce pątnicze Matki Boskiej w Skale, skąd po krótkiej modlitwie i zapaleniu zniczy udaliśmy się do domu.
J.P.

unasW dniu 10 lutego 2010r. odbyło się drugie spotkanie młodzieży w ramach projektu: ”Mój dom” realizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Wodzisławiu Śląskim i Szkołę Podstawową w czeskim Spalovie.

Grupa 30 uczniów z Czech przyjechała do wodzisławskiej dzielnicy Kokoszyce. Po gorącym powitaniu goście zwiedzili placówkę a następnie rozpoczęły się zaplanowane rozgrywki sportowe. Nad ich sprawnym przebiegiem czuwał nauczyciel wychowania fizycznego Marek Przybysz. Najpierw uczestnicy spotkania wzięli udział w integrujących grach i zabawach z elementami unihokeja a później odbył się turniej drużyn mieszanych gry w piłkę siatkową.

Na zakończenie odbył się mecz goście- gospodarze, po którym goście z Czech otrzymali pamiątkowe statuetki. Po wyczerpującej rywalizacji sportowej wszyscy mieli okazję spróbować potraw lokalnej kuchni.

W trakcie spotkania przeprowadzono również konsultacje nad realizacją dalszych działań zawartych w projekcie, zaplanowano m.in. kolejne spotkanie w Czechach na 30 marca br.

Henryka Elias,  Justyna Porwoł, Marek Przybysz

W dniu 10 lutego br

w Wodzisławiu Śląskim i Szkołę Podstawową w czeskim Spalovie.

Henryka Elias

Justyna Porwoł